Thursday, February 23, 2017
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

1235 POSTIME 0 COMMENTS

Ekskluzive: 500 mijë maqedonas deklarohen bullgarë! Konfirmohet, shumicë absolute shqiptarët

Drejtori i Muzeut Kombëtar të Sofjes, Bozhidar Dimitrov ka ngritur kampanjë që të gjithë maqedonasit të shpallen si bullgarë, pasi siç thotë ai edhe...

​DOKUMENT I RRALLË: KUR SHTETI GREKOBAVAREZ E NJIHTE ÇAMËRINË DHE EPIRIN...

(FLETORJA ZYRTARE E  VITIT 1835) Rreth nënndarjes së Konsullatës së Epirit dhe Shqipërisë, në nënkonsullata. VENDIM I OBORRIT MBRETËROR PËR PUNËT E JASHTME TË SHTETIT  Zbaton  Nënndarja e...

Teritori etnik i ilirëve

​Shkruan: Mathieu AREF Ky është një sqarim që po bëj ndaj disa miq që kanë nëvoj për disa saktësi apo që nuk kanë lexuar fare...

Një studim i rallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin...

Fashistët grek ndalojnë mësimin Shqip në Spata!

Grekët sot paskan ndaluar në Spata mësimet në gjuhën Shqipe. Klasa për emigrantet shqiptarë ishte hapur me 22 janar të këtij viti .  Sot shkolla...

​Sikur të ishe gjallë o Avni Rrustemi   Nëna dhe fëmijët...

Shkruan : Brilant Gashi Vdekja jote është një tjetër dhimbje për kombin tonë . Përse të vranë ? Vetëm sepse je një patriot dhe atdhedashës...

Fotografi të rralla/ Kur Janina ishte kryeqëndër e Shqipërisë së Jugut

Para 1913-ës Janina ishte qyteti më i madh jugor shqiptar. Sot, ka pak shqiptarë në Janinë për shkak të shpërnguljeve të mëdha, masakrave dhe asimilimit...

At Martin Gjoka, autori i simfonisë së parë shqiptare

At Martin Gjoka u lind në Tivar me 20 shkurt 1890. I ati Filip Gjoka ishte kapiten i portit detar. Martini shkoi në Shkodër...

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ?

Sa do që na pëlqen apo jo , kundër çështjes shqiptare ekziston boshti muslimano-ortodoks . Një habi e kohëve të fundit tingëllon : “Çfarë...

OLIMPIADA E PARЁ SHQIPTARE E MATEMATIKЁS ORGANIZUAR NË MAT (1970)

Nga Prof. Dr. Albert Frashёri   Pas vitit 1967, me eliminimin e dhunshёm tё fesё nga bota shqiptare, shkolla u ideologjizua nё pёrmasa absurde. Regjimi e...