Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

1860 POSTIME 0 COMMENTS

Një fotografi e rrallë: Shqiptarët në Cetinë

Shqiptarët dikur përbënin një pjesë të numërt të popullatës së Cetines, kryeqytetit të vjetër të Malit të Zi. Kjo dëshmohet nga një fotografi e vitit...

Pellazgët dhe origjina e flamurit tonë

Teksti i Herodotit është dokumenti më i rëndësishëm historik, mbi të cilin bazohen mbi origjinën e popullit pellazg. Sigurisht pas luftës së Trojës, Pellazgët vendas...

Dy popujt më të vjetër në histori: shqiptarët dhe hebrenjtë

Shkruan: Fahri XHARRA Shikoni nga të doni, por e vërteta është e kthjellët si dita me dielli; dy popujt më të vjetër në histori janë...

Letra e Llambro Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës në 1792 :...

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull, që detajon luftën e...

Reklamat e viteve ’20-’40 në Shqipëri! Si bëhej marketing në shtyp...

Në periudhën 1912-1940 në vend numëroheshin një numër i konsiderueshëm gazetash e revistash. Zhvillimi i industrisë pas viteve ’20, konkurrenca mes kompanive apo edhe...

BIA/S edukues dhe mbrojtës i drejtë i bijave !

Shkruan: Shqipe HOXHA BIA/S ka lindur në Priene dhe ishte biri i Teutamusit Priene ishte një qytet i lashtë i Jonit sot provincë e Aydınit në...

Përpara se të ekzistonte Greqia, apo të ëndërrohej për një Romë,...

Shkruan: Besir Bajrami Përpara se të ekzistonte Greqia, apo të ëndërrohej për një Romë, malësori shqiptar, i quajtur gjatë historisë në mënyra të ndryshme si...

GAZETA AUSTRIAKE (1880) : “FJALIMI I HODO BEJ SOKOLIT GJATË SHPALLJES...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar...

Zbulohet dokumenti i britanikëve/ Mid’hat Frashëri: Ju tregoj paktin e Enver...

Nga: Erald KAPRI Kreu i Ballit Kombëtar, Mid’hat Frashëri, u ka dorëzuar britanikëve një promemorie mjaft interesante në prill të vitit 1945, pas përfundimit të...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të vitetve 1848...

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë...