6 fakte interesante rreth Gjergj Fishtës (Foto)

6 fakte interesante rreth Gjergj Fishtës (Foto)

1533
0
SHPËRNDAJE

Poeti i madh Gjergj Fishta është një nga vazhduesit autentikë dhe të drejtpërdrejtë të Rilindjes Kombëtare, shprehës i idealeve atdhetare dhe demokratike në kushtet e krijuara në shekullin e njëzet.

Fishta ka qenë prozator, poet, përkthyes dhe është autori i kryeveprës “Lahuta e Malcisë” dhe shumë veprave tjera.  Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte intersante nga Fishta i cili ndryshe u quajt edhe Homeri Shqiptar:

1. Gjergj Fishta ishte shkrimtar i parë shqiptar, i propozuar për çmim ‘Nobel’.

2. Kontributi i Fishtës në Kongresin e Manastirit ishte vendimtar për alfabetin e përbashkët.

at-gjergj-fishta

3. Gjergj Fishta mori shumë medalje të ndryshme nga Shqipëria, mbreti i Austrisë, nga Greqia dhe Turqia.

4. Ka qenë sekretar i përgjithshëm i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris.

5. Fishta ishte edhe murg.

at-gjergj-fishta-poradeci-koliqi-asdreniAt Gjergj Fishta, Lasgush Poradeci, Ernest Koliqi  dhe Asdreni

6. Fishta u bë drejtori i parë shqiptar i Shkollës Françeskane në Shkodër , ku futi shqipën si gjuhë mësimi,pra një akt i tij madhorë.