Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte...

Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin

764
0
SHPËRNDAJE

Ishte viti 1999, kur gjenerali i ushtrisë amerikane, Wesley Clark  gjatë një takimi në Bruksel ishte përplasur keq me një gazetar për shkak të Kosovës.

Në përplasjen me gazetarin, gjenerali Clark i thotë gazetarit se krimineli, kasapi i “Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq kishte plan spastrimin etnik të Kosovës.

“Me degju mua, me degjo mua.Ky ishte një plan i Millosheviqit për pastrimin etnik të Kosovës, dëbimin e shqiptarëve nga Kosova…dhe ne e kemi paralajmëruar Millosheviqin se nëse ai e bën këtë ai dhe civilët serb do te goditen keq”, kishte thënë Clark, përcjellë Gazeta NewBorn

Ja video e plotë, ku momentin e përplasjes mund ta ndiqni prej sekondës 37.