Versioni origjinal i “Tumankuqes”, një tekst i panjohur më parë (FOTO)

Versioni origjinal i “Tumankuqes”, një tekst i panjohur më parë (FOTO)

519
0
SHPËRNDAJE

Mjaftojnë vetëm notat e para dhe gjithkush e dallon se bëhet fjalë për “Tumankuqen”. Por, teksti origjinal i këngës më të njohur çame është shumë i ndryshëm nga ai që njohim deri më sot.

Folkloristi i mirënjohur Fatos Mero Rrapaj ka sjellë shumë kohë më parë versionin origjinal të “Tumankuqe moj belhollë”, tekst i botuar në vitin 1960. /KultPlus