LE PETIT JOURNAL (1939) / MBRETI ZOG U PRIT NË ANVERS TË...

LE PETIT JOURNAL (1939) / MBRETI ZOG U PRIT NË ANVERS TË BELGJIKËS MES BROHORITJEVE TË BANORËVE

244
0
SHPËRNDAJE

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Dhjetor 2018

Gazeta franceze, “Le Petit Journal”, ka botuar të martën e 8 gushtit 1939, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me mbërritjen mbretit Zog dhe familjes mbretërore shqiptare në Belgjikë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Sovrani ishte dje në Belgjikë

Bruksel, 7 gusht. – Të hënën, në fund të mëngjesit, mbreti Zog i Shqipërisë, mbretëresha Geraldinë, fëmija i tyre, princi i vogël Aleksandër, princeshat Myzejen, Ruhije, Maxhide dhe një suitë prej 22 vetësh mbërritën në Anvers nëpërmjet avullores belge “Brabant”.1543871032

Ne e dimë se ish-mbreti i Shqipërisë ishte së fundi në Oslo.

Mbreti Zog, i cili për pak çaste u shfaq mbi urën e anijes, u prit me plot brohoritje nga populli i Anvers; Mbretëreshës Geraldinë i dhuruan lule.

Mbreti u nis, nëpërmjet rrugës, në Bruksel.

(Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)