Besa fjala e trashëguar ndër shekuj

Besa fjala e trashëguar ndër shekuj

1788
0
SHPËRNDAJE

Me mija vjete eshte percjelle eshte trashigue si e shejte , besa ,fjala e dhanun qe nuk guxon te shkilet te nderrohet. Kjo eshte percjelle ne te gjitha menyrat e jetes.
Populli jon ka mbijetue se e gjithe bota ka ba aleance qe te na zhdukin e asimilojn , po Zoti e pastertia e besimi ne drejtesi na ka shpetue dhe duke mos i harrue asnjihere te gjithe ata individ qe kan sakrifikue , martirizue vehten per shumicen e popullit te vete e te njerzimit.Nga e gjithe kjo periudhe mija vjeqare edhe sot e kesaj dite ruhen shume fjale e fatkeqsisht pake vepra ashtu si te paret ton ju kan permbajt.
Po kujtojmi disa fjalë që në menyrë të ndryshme janë edhe sot. “Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala” .“Muri luan, besa s’luan” .“Ku është shpresa aty është edhe besa”. “Besa është më e fortë se deka”.
“Jepe jetën, mos e the besën”etj.
Fjalët “Besa-besë” si dhe ideja “shqiptari kur jep fjalën, ther djalin”, kanë qenë më madhore e më të shenjta se çdo kanun , fe, ligj , kushtetute./s.p./

15220148_899982953465808_7239427131678878379_n 15317919_899983036799133_4720853129966705076_n