Në Serbi shkakton tërmet deklarta e Izetbegoviçit për Kosovën.Thirret më urgjencë Këshillit...

Në Serbi shkakton tërmet deklarta e Izetbegoviçit për Kosovën.Thirret më urgjencë Këshillit i Sigurisë Kombëtare

645
0
SHPËRNDAJE

Anëtari i Presidencës së BiH, Bakir Izetbegoviç tha se Bosnja dhe Hercegovina do të njohë pavarësinë e Kosovës, e cila, siç thotë ai, duhet të ishte bërë deri më tani, ka shkaktuar reagime të mëdha në Serbi dhe në Republika Serpska.

Deklarata Bakir Izetbegoviç se ka në plan për të njohur pavarësinë e Kosovës i  dënuan anëtar i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mladen Ivaniç, Presidenti i RS Milorad Dodik, si dhe zyrtarë të lartë të Serbisë – Ministrat e Punëve të Brendshme dhe të Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviq dhe Aleksandar Vulin, drejtor i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq. Thirrët me urgjencë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare që do të mbahet të enjten.

Anëtari serb i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mlladen Ivaniç, deklarata Bakir Izetbegoviç interpretohet si “hipokrizi politikën e Sarajevës”.

Presidenti i Republikës Srpska paralajmëron se Bakir Izetbegoviç “është armiku numër një i Serbisë’.
Ka reaguar edhe magjupi Vulin: “deklarata e Izetbegoviqit është e rrezikshme”.

Izetbegoviq: Bosnje-Hercegovina duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Intervistë ekskluzive me anëtarin boshnjak në Presidencën e Bosnje-Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq (i biri i presidentit të ndjerë Alija Izetbegoviq). Bakir Izetbegoviq pohon se boshnjakët janë të gatshëm të luftojnë për ruajtjen e integritetit territorial, nëse Republika Serpska synon shkëputjen. Izetbegoviq flet edhe për anëtarësimin në NATO dhe BE, raportet me Serbinë, Kroacië, çështjen e Sanxhakut, denimin e atyre që kanë bërë krime lufte… 
Në intervistën e zhvilluar nga Bahri Cani dhe Zorica Ilic, Izetbetbegoviqi thotë se Bosnje-Hercegovina duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës. Por…

Intervistën e plotë në gjuhën boshnjake mund ta ndiqni më poshtë: