LATEST ARTICLES

“La Gazzeta dello Sport”: Shqiptarët do formojnë një spektakël të bukur në stadiumin, do...

Tifozët shqiptarë me sjelljen e tyre, janë shndërruar në shembull për mediat botërore. Kultura dhe entuziazmi i tifozëve shqiptarë, është diçka që kishte nisur t’i...

“The New York Times”: Gjuha Shqipe në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra...

Sipas prestigjiozes amerikane “The New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. Në këtë studim, paraqiten fakte...

Polemikë e Pollos me akademikët serbë: autoktonia e shqiptarëve në Kosovë

Duke shfletuar shtypin zyrtar të Shqipërisë së viteve 80’, ndeshim shpesh në trajtesa polemizuese me autorët jugosllavë, ku Kosova e historia e saj mijëravjeçare...

MESILA DODA: ËNDËRROJ NJË SHTET SHQIPTAR TË PËRBASHKËT NË NJË SISTEM POLITIK FEDERATIV TË...

Në një intervistë ekskluzive për portalin Express.mk deputetja e Partisë Demokratike të Shqipërisë (PD) dhe kryetarja e Aleancës së Grave deputete në parlamentin e...

Harta zyrtare e Vilajetit të Kosovës nën osmanët gjatë viteve ’70 të shek. XIX!

Vilajeti i Kosovës (Kosova Vilayeti) është kufizuar në veri me Serbinë; në Lindje me vilajetin e Bullgarisë dhe të Selanikut; në Jug me Vilajetin...

Krismat që thyen heshtjen e prillit

 Përkujtojmë dëshmorët e kombit Gëzim Rama dhe Ekrem Isufi Shkruan: Safet HASANI Dëshmorët janë emra dhe titull përjetësie, vlerë hyjnore e kombit, pasuri e çmuar kombëtare,...

Le Figaro (1909) : Shtatë kërkesat shqiptare drejtuar Parlamentit dhe Qeverisë së Perandorisë Osmane

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Mars 2017 Gazeta franceze, Le Figaro, ka botuar, me 7 shkurt 1909, një shkrim me titullin « Shqiptarët ». Bëhet fjalë...

Format e Luftës së Serbisë kundër Luginës

Me mbarimin e Luftës së UÇPMB-së, në  maj të  2001-shit, në Luginë të  Preshevës,  edhe territoret  e Çliruara u riokupuan  nga  Serbia kolonialiste. Edhe ...

Rrenja med e fjales meduza ne gjuhen shqipe tregon mend,tru.(Tritogjenia – e lindur nga...

Shkruan: Shqipe HOXHA Ne latinisht Mens-ntis.Por edhe ne “greqishten” e vjeter homerike do te shohim foljen Med-o-me dhe Mid-ome,qe ka kuptimin mendoj.Te Homeri kemi keshilltarin...

Hasan Prishtina: Afrimi i Shqipërisë me Greqinë kalon nga Çamëria

Çështja e shqiptarëve të Çamërisë është trajtuar kurdoherë me vëmendjen dhe interesin e duhur nga patriotët dhe atdhetarët e vërtetë të këtij vendi. Si...