Jemi këtu në vendin tonë, që pa lerë diell e hënë!

Shpjegimi : “Lart në qiell” shfaqet një temen  dhe brenda tij  gjenden  tre “njerëz”. Nga e djathta në të majtë vreni  se një grua edhe...

Si u sekuestruan pronat e Esat Pashë Toptanit në 1920 dhe si u bë...

Në vitin 1920, qeveria shqiptare do të miratonte një vendim për sekuestrimin e pasurive të patundshme të Esat pashë Toptanit duke autorizuar autoritetet që t’i...

PARIS-SOIR (1939) : DY FOTOGRAFI TË RRALLA TË PALLATIT MBRETËROR TË ZOGUT, I SHKATËRRUAR...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Shkurt 2018 “Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut,...

Orthodox monasteries in Kosova are Albanian heritage

Written by: Progon Kërçova Translated by: Lona Since 1844 when the chauvinistic Serbian platform called ‘Nacertanja’, has been introduced on the first place, until now and...

Himarioti që u bë Presidenti i Argjentinës. Ishte grek apo shqiptar?

Shqiptarët historikisht kanë bërë karrierë personale në shumë vende të botës, ata ishin të parët më Egjipt, kryetar shteti të Rumanisë, Italisë, Greqisë, Turqisë...

Ja Dokumenti Ku Mbreti I Greqisë E Njeh Çamërinë Dhe Tokat E Pasuritë E...

Meqë Koxiai thotë se nuk ekziston ÇAMËRIA, atëhere po i sjell një dokument ku Mbreti i Greqisë e njeh Çamërinë dhe tokat e pasuritë...

Turqit e ndërtuan Çele-Kullën me 952 kafka shqiptarësh! Kryengritjes i printe Gjergj Pjetri

Pinjolli i fisit të Kelmendit, Gjergj Pjetri, udhëhoqi kryengritjen e të krishterëve kundër Perandorisë Osmane në territorin e sotëm të Serbisë. Për ta ndëshkuar kryeneçësinë...

Rruga “Egnatia”, monumenti më i rëndësishëm i antikitetit në Shqipëri

Nga Avni ALCANI Restaurator i objekteve arkeologjike Rruga “Egnatia”, e cila njihet dhe si “Via Egnatia”, ka qenë një nga rrugët më të mëdha e më...

Orikumi është qytet në Gjirin e Vlorës në jug të Shqipërisë.

Historia Orikumi është një qytet në rrethin e Vlorës , në jug të gjirit të Vlorës. Pranë tij shtrihet qyteti antik ORIKU i themeluar nga...

Le Temps (1913) : Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze « Le Temps », në faqen n° 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të veçantë Kongresit shqiptar...