Pse Fan Noli nuk u kthye kurrë në Shqipëri?

Nga Arshin Xhezo “Ti dhe të tjerë pleq do të ngecni, Tokën e Shenjtë kurrë s’e shkelni, Skllevër, bij skllevërish s’e meritoni, Se liri s’doni.” (Fan S.Noli. “Moisiu në...

KUSH i MASHTROI katundet dhe qytetet shqiptare – Shkruan Fahri Xharra

Shkruan Fahri Xharra “Shqiptarët  janë të ritit perëndimorë (e mund të ketë ndoshta edhe të ati lindorë), por të gjithë thirren shqiptarë, dhe të themi...

Nuk ka grekë të vjetër, ka veç pellazgë, ilirë dhe arvanitas

Përgaditi – Arlinda Canaj Një nga studiueset më të veçanta në historiografinë shqiptare është dhe historiania Elena Kocaqi. Në librin e saj “Roli pellazgo-ilir në...

Thënje Kombëtare: Naim Frashëri

„Të jemi vëllezër e miq të dashur.Se të gjithë jemi një fisë e një farë, kemi nji gjak e një gjuhë.Të mos themi kurrë,...

NË GREQI JETOJNË 4 MILION SHQIPTARË(ARVANITAS)

Sipas një dokumenti të konsideruar sekret e të censuruar nga kisha ortodokse e Greqisë, grekët nuk kanë lidhje me Greqinë e lashtë pasi shumica...

Cështje Kombëtare; Përplasja e historianëve në Turqi për arvanitasit dhe çamët në Greqi

Sherif Delvina solli në Institutin e Historisë regjistrat otomanë të viteve 1500-1600 nga Arkivi i Sulltanit në Turqi,, ku jepen të gjithë banorët e...

Greqia e Maqedonia zihen për emrin dhe Aleksandrin e Madh, por ç’thonë autoret e...

Nga MARIN MEMA Të shkruash për Aleksandrin e Madh nuk është e lehtë, por as e vështirë. Nga njëri krah historia e tij është e...

“Pashai” i Hidrocentralit të Valbonës merr edhe 2 HEC-e me koncesion bashkë me këshilltarin...

Një shprehje e urtë popullore thotë: Oreksi vjen duke ngrënë! Kështu duket se po ndodh edhe me njërën prej kompanive gjigante në Shqipëri “Gener...

Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970 e donte të shkonte në Shqipërinë e Enver...

Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që dukej si e vërtetë), urdhëroi pilotin e një avioni...

“Liria e shqiptarëve po vjen, më mirë përgatituni”- mesazhi i fuqishëm senatorit amerikan drejtuar...

Senatori amerikan Bob Dole  gjatë vizitës së tij  në Kosovë në vitin  1990 u kishte dërguar mesazh  të qartë serbëve se liria e shqiptarëve...