Mes Rusisë dhe Shqipërisë është Kosova

Nga – Shaban Murati Kam dekada që ndjek mediat ruse dhe diplomacinë ruse në raportet e tyre me Shqipërinë dhe Ballkanin, por kurrë nuk kam...

Historiani Xhufi: Shqiptarët janë shumicë në Peloponez të Greqisë

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në studion e “Arena” në Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV,...

Aristidh Kola: Shqiptarët që bënë Greqinë

Përgatiti Alqi Koçiko Revista “Besa”, nisi botimin e saj si organ i Shoqatës së Arvanitasve të Greqisë, në vitin 1983 si revistë e përtremuajshme. Artikulli i Aristidh...

DOSSIER/ Kur nxënësit e “Sami Frashërit” shkruanin në mure “Vdekje Enver Hoxhës” (Historia e...

Zbulohet dokumenti sekret i vitit 1963, ku Rrapo Dervishi informon Enver Hoxhën për ngjarjen te “Sami Frashëri” dhe nxënësit që dyshoheshin si autorë të...

Si e mori sheshi emrin ‘Skënderbej’ dhe dekoratat me emrin e heroit

Po të tregosh historinë e sheshit “Skënderbej”, pra, e sheshit kryesor të Tiranës, mund fare lehtë t’i japësh mundësi lexuesit të kuptojë thelbin e...

Saga e Skënderbeut në arkivat islandeze (II)

Dorëshkrimi i 29 marsit 1832, Lbs 1305 80, që i përket Thorsteinn Gíslassonit nga Stokkahlödhum (1776-1883), gjithashtu dijetar laik dhe poet i njohur, përmban...

Lufta italo-greke, të dyja shtetet pretendonin se po mbronin shqiptarët

Nga : Paskal Milo FILLIMI I LUFTËS ITALO-GREKE Rreth orës 3 të mëngjesit të 28 tetorit 1940, kryeministri i Greqisë, Janis Metaksa u zgjua në shtëpinë...

Zbulohet biseda e tensionuar Hoxha-Hrushov më 1960, diktatori shqiptar sulme e akuza ndaj liderit...

Zbardhen bisedat që sollën fundin e bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik. Qendra ndërkombëtare e arkivave “Wilson” ka publikuar një bisedë mes delegacionit shqiptar...

Pse Noli s’erdhi kurrë në Shqipëri?

 “Ti dhe të tjerë pleq do të ngecni, Tokën e Shenjtë kurrë s’e shkelni, Skllevër, bij skllevërish s’e meritoni, Se liri s’doni.” (Fan S.Noli. “Moisiu në mal”) Vepra-mal e...

“Si e kapëm Prek Calin me 12 krerë të reaksionit në Kelmend”

Dashnor Kaloçi – Plot 73 vjet më parë, pas një rrethimi afro dymujor që iu bë krahinës së Kelmendit në malësinë e Mbishkodrës, forca të...