Ja cilat kafshë rrezikojnë zhdukjen në vendin tonë

Shqipëria duke qenë se është një vend i cili ka klimë mesdhetare dhe dalje të gjerë në det, jep mundësinë e krijimit të habitateve...

Çfarë i tha Presidenti Moisiu 10 vjet më parë Putinit

Viti 2007 shtroi rrugën për pavarësimin e Kosovës. Ai çimentoi mbështetjen amerikane si dhe kundërshtimin rus. Në dekadën që ka pasuar që atëherë këto dy...

Pabesia e Enver Hoxhës – Si e shiti çetën “Çamëria” tek grekët me ndërmjetësimin...

Marrëveshja me grekët / Enver Hoxha: “Çamëria e jashtme” mund të kthehet në thikë të rrezikshme për marrëdhëniet mes dy popujve miq grekë e...

WOW, ja si e uron Vesa Luma burrin për ditëlindje! (FOTO)

Sot feston ditëlindjen reperi nga Shqipëri Big Basta! E për t’ia uruar siç është më së miri, sigurisht se përkujdeset bashkëshortja, njofton Klan Kosova. Vesa Luma,...

1 milion për “Havera” të Diona Fonës!

Hyri fuqishëm në treg, duke u bërë kështu njëra ndër artistët e reja të pëlqyera që në fillim nga publiku shqiptar. Diona Fona, e cila...

Stine s’ka të ndalur, ja çfarë po bën tani (VIDEO)

Hiteve të kësaj vere të cilat janë publikuar deri më tani, po i bashkohet edhe kënga e Stines, reperit nga Shqipëria! Këngëtari me anë të...

Një histori shqiptaro – amerikane

SAG HARBOR, (New York) – Ishte prilli i vitit 1993, kur në Racine të shtetit Wisconsin (SHBA) takova dy vëllezër nga katundi Llapkindoll i...

Reportazh nga trojet shqiptare në Çamëri

Aty ku dikur flitej dhe këndohej vetëm shqip – sot të merr malli të gjesh një shqiptar   Nga Gumenica, Beqir Sina GUMENICË: Arvanitët në Greqi gjenden...

Konferencë shkencore për Luginën e Preshevës

Të mërkurën dhe të enjten, më 20 dhe 21 nëntor, në Prishtinë do të mbahet një konferencë shkencore me temën “Presheva, Bujanoci dhe Medvegja...

Marrëdhëniet me amerikanët në fokus historik njëshekullor

Nga Prof. Asoc. PhD. Zaho Golemi dhe Alma Golemi   Fokus historik shqiptaro-amerikan Barometri politik e vlerëson Shqipërinë e shqiptarët si një ndër vendet e popujt më proamerikanë...