Saturday, February 23, 2019

Emër për emër/Agjentët shqiptarë që punuan për Sigurimin e Shtetit, UDB, KGB dhe CIA

Spiunët shqiptarë që kanë punuar për Sigurimin, por edhe ata që kanë punuar për CIA-n dhe KGB-në. Agjentë shqiptarë që kanë punuar për shtetin...

Deklarata revoltuese e Ismail Qemalit ndaj Esat Pashës në revistën franceze “Le Temps”, prill...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Janar 2017 Deklarata në vijim është botuar të martën e 29 prillit 1913 në faqen e gjashtë të gazetës franceze « Le Temps »,...

LE GAULOIS (1913) / MIRATIMI I ISMAIL QEMALIT PËR KRIJIMIN KOMITETIT SHQIPTAR TË MILANOS

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Janar 2019 “Le Gaulois” ka botuar, të premten e 11 prillit 1913, në faqen n°2,  një shkrim në lidhje me krijimin...

“Ushtritë” e karkalecave po përhapen me shpejtësi përgjatë dy anëve të Detit të Kuq

Një shpërthim karkalecash në Sudan dhe Eritrea po përhapet me shpejtësi përgjatë dy anëve të Detit të Kuq, për në Egjipt dhe Arabinë Saudite,...

Rusia reagon ashpër ndaj deklaratës së Ramës se “Kosova është pjesë e Shqipërisë”: Po...

Rusia e konsideron të papranueshme deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, se Kosova është pjesë e Shqipërisë, ka thënë zëdhënësja e ministrisë ruse...

Interesim i madh për rekrutë në FSK, për 650 vende aplikojnë mbi 5 mijë...

Konkursi i Ministrisë së Mbrojtjes për pranimin e rekrutëve të rinj–ushtarë aktivë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, është mbyllur. Në këtë konkurs pritet...

Arbreshët dhe unë – ne jemi një Arbër.

Shkruan: Islam Idrizi “Ishte një kopromis i detyruar”? Apo ne”trathtuam” vetvëten dhe padyshim historinë??? Sot gjaku i ynë, nga i njejti trung,Pellazgo-Ilir dhe më e rëndesishmja (e...

Kush është Kryegjyshi i parë shqiptar që bëri histori? Ja fundi tragjik i tij...

Kur flasim për besimin një nga ata që bie më shumë në sy në vendin tonë është ai bektashi e një nga ata që...

Si e ruajti Gjergj Kastrioti atdhedashurinë?

Nga Gjon KEKA Është tepër interesante se si prindërit e Gjergj Kastriotit – Gjoni dhe Vojsava e kishin rrënjosur tek fëmijët e tyre atdhedashurinë, mosharresën...
[td_block_social_counter custom_title=”STAY CONNECTED” facebook=”themeforest” twitter=”envato” youtube=”Envato” open_in_new_window=”y” border_top=”no_border_top”]

FEATURED

MOST POPULAR

Prespa, magji e Shqipërisë…

Dashuri me shikim të parë. Ndjenjë e mrekullueshme qetësie të pushton kur para të shtrihet një pamje e mrekullueshme e një liqeni që për...

LATEST REVIEWS

Jehona e fejesës dhe martesës së Mbretit Zog I, në gazetat...

Nga Aurenc Bebja * Në pritje të dasmës mbretërore të Naltmadhnisë së tij, Princ Leka II, gjatë 8 tetorit të këtij viti, po sjell, për...

Lufta e Kosovës/Si u regjistruan në Rusi 70 mijë vullnetarë për...

Shaqir Vukaj Megjithëse kanë kaluar shumë vite nga përfundimi i luftës për Kosovën, ajo ka vazhduar të zërë një vend të rëndësishëm në punimet e...

LATEST ARTICLES